Városlista
2025. március 14, péntek - Matild

Hírek

2012. Augusztus 21. 10:21, kedd | Belföld
Forrás: MTI

Az elhízás gyorsíthatja a szellemi hanyatlást

Az elhízás gyorsíthatja a szellemi hanyatlást

Az elhízás és egyes anyagcsere-rendellenességek gyorsíthatják a szellemi leépülést - állítják francia és brit kutatók a Neurology című szakfolyóirat legfrissebb számában közzétett tanulmányukban.

A tanulmányba összesen 6401 embert vontak be Nagy-Britanniában, akiknek az életkora a vizsgálat kezdetekor átlagosan 50 év volt: ekkor gyűjtötték össze először a résztvevők testsúlyára és egészségi kockázati tényezőire vonatkozó adatokat. Készítettek velük emellett teszteket is, amelyekkel memóriájukat és más kognitív funkcióikat mérték fel. A vizsgálatokat a követés tíz éve alatt háromszor végezték el.
Az anyagcsere-rendellenességek között olyan kockázati tényezőket vettek számba a kutatók, mint a magas vérnyomás, a védő (HDL) koleszterin alacsony szintje, a magas vércukorszint és az LDL-koleszterin magas szintje. A résztvevők közel harmadánál volt jelen legalább két kockázati tényező, kilenc százalékuk számított elhízottnak, 38 százalékuk pedig túlsúlyosnak.
Az elhízottak hatvan százalékánál találtak legalább két kockázati tényezőt. A követés időtartama alatt ebben a csoportban 22,5 százalékkal gyorsabb szellemi leépülést jeleztek a kognitív teszteken elért pontszámok azokhoz képest, akiknek a testsúlya a normális tartományban maradt, és anyagcsere-paramétereik sem jeleztek kockázatot.
A tanulmány cáfolta a "metabolikusan egészséges elhízás" elméletét is, amely szerint azok a kövér emberek, akiknél nem jelentkeznek anyagcsere-rendellenességek, nincsenek az átlagosnál nagyobb egészségi, benne szív- és kognitív kockázatnak kitéve - idézte Archana Singh-Manoux-t, a tanulmány szerzőjét az EurekAlert című tudományos portál (http://www.eurekalert.org/pub_releases/2012-08/aaon-omf081412.php).

Ezek érdekelhetnek még

2025. Március 14. 07:22, péntek | Belföld

Március 15. - Kövér László: a magyar szabadság íze soha nem felejthető

A magyar szabadság íze soha nem felejthető, és ahol a hősöket nem felejtik, ott mindig lesznek újak

2025. Március 14. 07:21, péntek | Belföld

A hétvégén is folytatódik a csapadékos idő és lehűlés kezdődik

A hétvégén is folytatódik a csapadékos idő, szombaton, a március 15-ei nemzeti ünnepen is országszerte várható eső, zápor, zivatar, és majd csak vasárnap csökken a csapadék esélye.

2025. Március 14. 07:19, péntek | Belföld

Március utolsó péntekén indul az idei balatoni személyhajózási szezon

Március 28-án, pénteken indul az idei, 179. személyhajózási szezon a Balatonon - közölte a Balatoni Hajózási Zrt. a honlapján.

2025. Március 14. 07:17, péntek | Belföld

AM: eredményesek a ragadós száj- és körömfájás kapcsán megtett intézkedések

Eredményesek a magyar járványvédelmi intézkedések a ragadós száj- és körömfájás vírussal kapcsolatban, ezért az uniós országok feloldhatják a Magyarországgal szembeni behozatali korlátozásokat.